اچ پی ال و نکات خرید

اچ پی ال و نکات خرید

image

با توجه به تنوع بسیار بالا در برندها و همچنین تنوع در رنگ و مدل های ورق های HPL ، نماکاران حرفه ای باید چند اصل مهم را در هنگام انتخاب این محصول در نظر داشته باشند تا بتوانند در نهایت خرید مطمئن و رضایت بخشی را داشته باشند.

1-تراکم ورق های اچ پی ال

مهم ترین بخش در کیفیت و دوام ورق های HPL میزان تراکم آن می باشد ، هرچه تراکم بالاتری نسبت به برندهای دیگر داشته باشد در نتیجه دوام بالاتری هم خواهد داشت. برای اطلاع از تراکم، کافی است ورق اچ پی ال را طی آزمایش فیزیکی سنجید و یا در صورت درج شدن میزان تراکم محصول بر روی برخی از برند های معتبر از آن  مطلع شد .

2-احتراق ورق اچ پی ال

در مرحله ای از ساخت ورق اچ پی ال که کاغذ کرافت به وسیله رزین مخصوص آغشته می شود و سبب شده که محصول در برابر حرارت و دمای خشک تا 180 درجه سانتیگراد و شوک حرارتی مقاوم شده و در هنگام آتش سوزی فقط دود کند و اثری از آن روی محصول نماند.  همچنین ضریب انبساطی بسیار پایین آن و تغییرات ابعادی کمتر از3 درصد ورق در دمای بالا از ویژگی های مقاومت حرارتی و غیر قابل احتراق آن می باشد.

3-مقاوت در برابر جریان الکتریسیته

طی مراحل ساخت و تولید اچ پی ال استفاده از چسب مخصوص(فنولیک) سبب آن می شود که محصول در برابر جریان الکتریسیته مقاوم شود.

4-ضدخش و مقاوت مکانیکی

علاوه بر موارد فوق خاصیت ضدخش بودن این متریال به دلیل استفاده از لایه ملامینه نهایی در صفحات اچ پی ال می تواند بسیار مهم باشد در مواردی از ساخت و ساز که در مجاورت زیاد عموم و یا در برخورد با ضربات و فشارهای احتمالی می باشد تا مقاومت کافی را داشته باشد.

5-مقاومت در برابر اسیدهای ضعیف

لایه چسب رزین ملامین در سطح ورق HPL سبب می شود تا در برابر اسیدهای ضعیف(باران اسیدی - مواد شوینده و ....) مقاومت لازم را داشته باشد و محصول دچار رنگ پریدگی و یا تغییر ظاهری نگردد.