HPL نمای پیشرو در صنعت ساختمان

HPL نمای پیشرو در صنعت ساختمان

image

بررسی تخصصی نمای اچ پی ال در سازه های شهری

یکی از جنبه های مهم، پیچیده و الهام بخش در صنعت ساختمان، نمای آن است. صنعت نمای ساختمان در سالهای اخیر پیشرفت چشم گیری داشته و هر روزه محصولات جدیدی برای استفاده در نما وارد بازار می شوند.

در طراحی نما علاوه بر زیبایی باید خصوصیات ماده ی مورد نظر و تناسب آن با شرایط آب و هوایی، جغرافیایی و مصالح مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. حال میخواهیم بررسی کنیم که نمای اچ پی ال چه جایگاهی در این عرصه دارد و چه بخشی از بازار را نصیب خود کرده است.

استفاده از نمای اچ پی ال یک طراحی خاص و حرفه ای را می طلبد. چرا که به دلیل ظاهر خاصی که به نما می دهد آن را شیک، صنعتی و مدرن می سازد. از این رو برای ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی مناسب است.

اما این نوع نما معمولا برای ساختمان های معمولی و مسکونی مقرون به صرفه نیست. با وجود آنکه حداقل تا ده سال تغییر ناپذیر بوده و نصب آن آسان است اما گران است و در قطعات کوچک و به دلخواه قابل دسترسی نیست. این نوع نما فقط نباید به شکل پوسته ای ظاهری از ساختمان دیده شوند بلکه خصوصیاتی مانند طراحی زیبا و منحصر به فرد، ضد رطوبت و حریق بودن و... به کییفت بدنه کمک شایانی می کنند.

امروزه حتی برخی نماها با استفاده از پرینتر های سه بعدی ساخته می شوند. یکی از نکات جالب در مورد نمای اچ پی ال شباهتش به این گونه نماهاست که می تواند به عنوان نمای پیشرو و خاص در طراحی های آینده به شدت مورد توجه قرار بگیرد.

علاوه بر این، نمای ساختمان نوعی شخصیت آن محسوب می شوند. پس همانطور که نمی توان برای نماهای جنگلی و ویلایی از اچ پی ال استفاده کرد، نمی توان در نماهای صنعتی و حرفه ای شهری هم از ترمو وود یا سنگ استفاده کرد و یکی از بهترین جایگزین ها برای آن اچ پی ال است.

پس هنگام طراحی و استفاده ی مصالح در نما باید به هدف پروژه و کاربرد آن توجه داشت.

یکی از نکاتی که ما در استفاده و طراحی نما به آن توجه نمی کنیم سازگاری با محیط زیست است. اگر بخواهیم در آینده هم از منابع استفاده کنیم باید به قابلیت بازیافت و استفاده مجدداز آن توجه کنیم. یکی از کشور های پیشرو در این زمینه هند است و با توجه به تجدید پذیر بودن و قابل بازیافت بودن نمای اچ پی ال جای تعجب نیست که یکی از پرکاربرد ترین نما ها در این کشور اچ پی ال است.

اچ پی ال، نمای پیشرو درنمای امروزه ساختمان

جدای استفاده ی پرکاربرد نمای اچ پی ال برای طراحی و ایجاد تنوع و خلاقیت در نمای ساختمان، اچ پی ال یکی از مواد با دوام در این صنعت است. با توجه به اینکه حداقل ۱۰ سال با ثبات و بدون هیچ گونه تغییر، لغزندگی یا خراش و ترک باقی می ماند یکی از جدید ترین مواد است که به سرعت جایش را در بازار جهانی پیدا کرده است و استفاده از آن هرساله بیشتر می شود.

درواقع اچ پی ال، شکل امروزی تر و پیشرفته تری از ACP است که یکی از وجوه تمایز آن تولید در شرایط فشار بالاتر است. که باعث زیبایی بیشتر و دوام بالاتر آن شده است.

همچنین پنل های جدید تری به اسم EWC جایگاه خود را د رنمای هتل ها، رستوران ها، فروشگاه ها و مراکز تجاری پیدا کرده اند. از این رو اچ پی ال و مصالح مربوط به آن پیرو در عرصه طراحی نمای آینده خواهند بود.

مهم است که طراحان با ذهن باز به سراغ انتخاب مصالح در سازه های خود بروند و آنچه که بهترین کاربرد را برای هدفشان دارد انتخاب کنند و از امتحان کردن چیزهای جدید نترسند. به این ترتیب صنعت نمای ساختمان پویا تر شده و هر زور بهتر از دیروز خواهد بود.