نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال چیست؟

image

تعریف نمای کرتین وال :

Curtain Wall

سیستم کرتین وال ( دیوار پرده ای ) یک پوشش شیشه ای بیرونی برای نمای ساختمان است که در آن دیوارهای بیرونی، غیر سازه ای هستند که برای حفظ هوای داخلی نسبت به محیط اطراف ، جدا سازی در محیط استفاده می شود. از آنجا که کرتین وال دیواری غیر سازه ای است، می توان از مواد سبک وزن ساخته شود ،که در نتیجه کاهش هزینه های ساخت و ساز ، کاهش وزن بر روی ساختمان را به همراه داشته باشد . هنگامی که شیشه به عنوان دیوار پرده ای استفاده می شود ، مزیت این است که نور طبیعی می تواند عمق بیشتری در داخل ساختمان نفوذ کند.  کرتین وال ( دیوار پرده ای ) هیچ بار ساختاری از ساختمان را به غیر از بار مرده خود حمل نمی کند .این دیوارهای مورد استفاده در نمای ساختمان های مدرن در صورت وارد شدن بارهای جانبی ( باد و ...) از طریق اتصالات در طبقه یا ستون ساختمان به ساختار اصلی ساختمان منتقل می کند.  کرتین وال برای مقاومت در برابر نفوذ آب ، هوا ، جذب نیروی تابشی ، نیروی باد ، نیروهای لرزه ای  و حمایت از نیروهای وزن بار مرده خود  طراحی شده است .سیستم های کرتین وال معمولا با آلومینیوم اکسترود شده طراحی شده اند ، هرچند کرتین وال های اولیه با قاب های فولادی ساخته شده بودند . قاب آلومینیومی معمولا دارای شیشه ای است که به یک ساختمان علاوه بر زیبایی معماری منافعی مانند نور روز را فراهم می کند . با این حال، اثرات نور بر آسایش بصری و همچنین افزایش گرمای خورشیدی در یک ساختمان، هنگام استفاده از مقادیر زیاد شیشه ، کنترل می شود.

کرتین وال  با سیستم های فروشگاهی متفاوتند، زیرا آنها طراحی شده اند تا به چند طبقه تقسیم شوند، با توجه به نیازهای طراحی مانند: گسترش حرارتی و انقباض؛ ایجاد قدرت و حرکت؛ انحراف آب؛ و بازده حرارتی برای گرمایش، خنک کننده و روشنایی در ساختمان با هزینه موثر است.


نمای کرتین وال ساختمان Curtain wall


مراحل و نحوه اجرای نمای کرتین وال:

کرتین وال سیستم استیک :

Stick system Curtain wall

 متداول ترین جزئیات اجرای کرتین وال روش استیک می باشد بدین صورت که اجزای مختلف استراکچر اصلی شامل پروفیل عمودی و افقی در محل پروژه برش کاری شده و به صورت مجزا برروی بدنه ساختمان نصب می شوند و سپس شیشه یا سایر مصالح پرکننده در داخل فریم های آلومینیومی قرار می گیرند .
شاید بتوان گفت امروزه به دلیل صرفه جویی در هزینه حدود ۹۵ درصد پروژه های اجرایی در کشور به این روش اجرا می گردد.


کرتین وال سیستم یونیتایزد :

Unitized curtain wall systems

در این روش تقریبا تمامی عملیات ماشین کاری و مونتاژ سازه اصلی نمای کرتین وال و حتی مونتاژ اتصالات، یراق آلات و واشر ها و شیشه در داخل کارخانه صورت می گیرد و در قطعات کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل نصب باشد به صورت آماده به کارگاه محل نصب حمل می شود. مزیت این روش کنترل کیفیت اجرا به صورت مداوم می باشد و نتیجه بهتری در اجرای کار خواهد داشت.


 نگرانی های طراحی کرتین وال

1.      بار باد

2.      بار لرزه ای (زلزله)

3.      بار برف

4.      بار حرارتی

5.      بار انفجار

6.      نفوذ هوا

7.      نفوذ آب

8.      استحکام (سختی مواد آن و مقاومت در برابر حداکثر نیروی تنش وارد شده در ساختمان)

9.      معیارهای حرارتی (آلومینیوم نسبت به سایر اجزای ساختمان، دارای ضریب انتقال حرارت بالا است، به این معنی که آلومینیوم منتقل کننده بسیار خوبی برای گرما می باشد . این باعث از دست دادن حرارت بالا توسط کرتین وال آلومینیوم می شود. روش های متعددی برای جبران این تلفات گرما وجود دارد، شایع ترین روش افزودن  معیارهای حرارتی است. مانند استفاده از پلی وینیل کلراید این شکستها باعث کاهش قابل توجه هدایت حرارتی کرتین وال می شود).

10.    بار مرده (به عنوان وزن عناصر ساختاری و ویژگی های دائمی ساختار تعریف شده است مانند پیچ و مهره و دیگر اجزای ساختاری کرتین وال ، و همچنین وزن مواد تشکیل دهنده آن).


مزایای استفاده از نمای کرتین وال :

·         سبکی وزن سازه و در نتیجه کم شدن میزان بار مرده ساختمان

·         استفاده از مدولاسیون سازه با ابعاد بزرگ و در نتیجه ایجاد چشم انداز مناسب

·         استفاده از بازشوهای مخفی

·         مانع شدن از ورود هوا و رطوبت

·         مقاومت در برابر نفوذ آب

·         کنترل جهت میزان صوت ورودی به داخل ساختمان

·         انتقال نیروی تابشی ناشی از نور خورشید توسط شیشه ها و استفاده از  نور طبیعی

·         حفظ دمای محیط

·         استفاده از انواع رنگ های پودری الکترواستاتیک (ساده و سمباده ای) – آنادایز (مات، براق خش دار) و طرح چوب برای زیبایی بخشی هر چه بیشتر به فضا 

·         صرفه جویی در مصرف وسایل سرمایشی و گرمایشی

·         انتقال بارهای افقی باد به طبقات

·         نیاز کم به تعمیرات در دراز مدت

·         کاهش زمان نصب